Pojęcie smart home jest dzisiaj już dość powszechnie znane i kojarzone jako centralny system zarządzania i sterowania domem – w pełni skomputeryzowany i automatyczny system, który pozwala np. na odległość sterować oświetleniem, roletami okiennymi czy systemem podlewania ogródka. Transmitowanie obrazu z kamer bezpieczeństwa na dowolne urządzenie z dostępem do Internetu mobilnego oraz rejestrowanie ruchu domowników i gości nie jest niczym wyjątkowym, podobnie jak automatycznie parząca się o danej godzinie kawa czy ulubiony utwór budzący domowników ze snu o wskazanej godzinie.
Takie praktyczne i funkcjonalne udogodnienia w dużym stopniu wprowadzić można nawet tam, gdzie nie były one od samego początku zaplanowane i zaprojektowane przez architekta. Natomiast tam, gdzie inwestycja budowlana od samego początku planowana jest jako nowoczesna i w optymalnym standardzie, już na etapie projektowania przyjmuje się pewne założenia i komponuje się elementy systemu smart home, przez co efekt końcowy jest zdecydowanie lepszy dla samego użytkownika, a system mniej zawodny.
Najpopularniejsze udogodnienia
Wspomniane już rozwiązania jak automatycznie zamykane i otwierane rolety balkonowe czy okienne to bardzo powszechnie stosowane dzisiaj udogodnienie nie tylko w domkach jednorodzinnych, ale także zabudowie wielorodzinnej. Oprócz oczywistych względów bezpieczeństwa przeciw włamaniom, rolety takie idealnie sprawdzają się również jako dodatkowa izolacja nadmiernego promieniowania słonecznego czy hałasu. W nieruchomościach z takim standardem możliwe jest zarówno ustawienie automatycznego otwierania i zamykania rolet w określonych godzinach jak i połączenie się z domowym systemem centralnego zarządzania online i wydanie polecenia podniesienia rolet zdalnie np. z telefonu komórkowego czy tabletu.
W budynkach wielokondygnacyjnych oczywistym standardem, bez którego trudno byłoby dzisiaj w ogóle sprzedać mieszkanie w mieście, są windy osobowe prowadzące bezpośrednio do garażu podziemnego. Coraz częściej windy te są nie tylko przeszklone, aby było możliwe obserwowanie otoczenia nieruchomości podczas wjeżdżania na wyższe piętra, ale mogą być np. zsynchronizowane z domofonem przed budynkiem i automatycznie przywoływać windę na parter lub poziom -1 jeśli system wykryje aktywność lokatora czy gościa w tym obszarze.
Inwestorzy i projektanci prześcigają się w rozwiązaniach, które mają zachęcić kupujących do wybrania właśnie takiego mieszkania. Obowiązkowo w standardzie takich budynków znajdują się pomieszczenia na rowery i wózki dziecięce, konieczne jest także zainstalowanie nowoczesnego systemu monitoringu wizyjnego czy bramy wjazdowej i furtki na osiedle, które ograniczają dostęp do posiadłości wyłącznie dla osób faktycznie w niej zamieszkujących.