Dom czy mieszkanie?

Zakup własnej nieruchomości to ogromny krok w życiu człowieka. Najczęściej decydują się na niego osoby młode, które zakładają rodzinę i poszukują najlepszych warunków do życia. Często pojawia się jednak spory dylemat. Młodzi inwestorzy zastanawiają się bowiem, co bardziej im się opłaca – kupno mieszkania, czy budowa własnego domu, albo jego zakup. Podejmując taką decyzję, warto dobrze się zastanowić, ponieważ każda z tych inwestycji jest duża i pochłania sporo środków.

Większość osób zmuszonych jest do zaciągnięcia kredytu hipotecznego w obu sytuacjach. Zakup mieszkania może wydawać się nieco tańszą inwestycją, jednak w praktyce okazuje się, że mieszkania deweloperskie w dużych miastach bywają znacznie droższe, niż niewielkie domy na przedmieściach. Kwestie finansowe są tu istotne, jednak ich wymiar zależy od konkretnej sytuacji.

Zakup mieszkania

Decydując się na kupno mieszkania, warto zapoznać się dobrze z cennikiem, jaki obowiązuje w danym mieście. Okazuje się bowiem, że w różnych częściach aglomeracji miejskiej można liczyć na całkiem różne warunki cenowe. Niekiedy opłaca się wybór większego mieszkania na przedmieściach, niż niewielkiego studia w centrum miasta. Wszystko zależy oczywiście od potrzeb rodziny, która ma w danym miejscu zamieszkać.

Kolejną kwestią jest wybór pomiędzy mieszkaniem w stanie deweloperskim, a takim z drugiej ręki. W przypadku tego drugiego, koszt zakupu będzie niższy, ale często trzeba liczyć się też z drogim remontem. Na pewno należy dokonać właściwych kalkulacji przed podjęciem tak poważnej decyzji.

Budowa lub kupno domu

Dom to budynek niezależny i wiele rodzin marzy o tym, aby zamieszkać z dala od sąsiadów, w spokoju. Trzeba pamiętać jednak o tym, że w przypadku nieruchomości wspólnych kosztami ewentualnych napraw obciążani są wszyscy właściciele, którzy wpłacają środki na celowy fundusz. Kiedy cokolwiek dzieje się z domem, to właściciel odpowiedzialny jest za jego naprawę. Odpowiada on również za stan nieruchomości, jej otoczenia i bezpieczeństwo.

Budowa domu to ogromna inwestycja, której trzeba samodzielnie dopilnować. Większość osób poszukuje więc domów w stanie deweloperskim, które są gotowe do remontu i zamieszkania. Bywa, że cena za metr kwadratowy powierzchni takiego domu porównywalna jest do ceny mieszkania lub nawet nieco niższa. Zyskuje się zaś własny teren i ogród. Podejmując taką decyzję, należy rozważyć wszystkie za i przeciw i przedyskutować sprawę rodzinnie. Dopiero wtedy można zdecydować się na najkorzystniejsze pod każdym względem rozwiązanie.

Post Author: admin