Aktualna sytuacja rynku nieruchomości

Zabudowa wielorodzinna stanowi dzisiaj dominujący element pejzażu miejskiego i zwłaszcza na obrzeżach miast intensywnie inwestują dzisiaj deweloperzy, którzy chcą jeszcze załapać się na ostatni wzrost koniunktury w tym sektorze. Prognozuje się już niedługie spadki zarówno w sprzedaży mieszkań jak i w całej branży budowlanej, która aktualnie osiągnęła swój szczyt i winduje wyłącznie ceny, nie oferując wcale wyższej jakości. Ta swoista bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości musi ostatecznie pęknąć, o czym coraz głośniej mówią nie tylko ekonomiczni analitycy, ale także zwykli ludzie poszukujący swojego wymarzonego domu lub mieszkania w 2018 i później w 2019 roku.

Główne wyzwania sektora

Ten konkretny sektor gospodarki boryka się z problemami wynikającymi przede wszystkim z zastoju w branży budowlanej. Obecnie nawet największe firmy budowlane nie mają tzw. „mocy przerobowych”, aby terminowo realizować wszystkie zlecenia, które pojawiają się na rynku. Wielu oferentów planujących dużą inwestycję budowlaną czy nawet modernizację nieruchomości, musi czekać w nieskończoność na znalezienie firmy zdolnej do przystąpienia do prac od ręki. Dodatkowo fakt niskiej ilości firm i pracowników budowlanych do zadań specjalnych sprawia, że stawki w tej branży błyskawicznie rosną a przedsiębiorstwa, których wysoki kosztorys nie zostanie zaakceptowany przez zleceniodawcę nie martwią się w ogóle, ponieważ i tak mają ręce pełne roboty.

Nawet pomimo teoretycznie stałej ceny większości materiałów i narzędzi budowlanych, ceny robocizny i prac wykończeniowych dynamicznie wzrastają, przez co rentowność każdej inwestycji budowlanej staje pod sporym znakiem zapytania. Teoretycznie ten spadek możliwości produkcyjnych branży budowlanej jest zauważalny już teraz we wszystkich wskaźnikach, przez co obecnie ceny mieszkań i domów również muszą rosnąć. Aby inwestor czy deweloper sam zamknął kolejną inwestycję na plusie i z zyskiem, musi więcej ściągnąć od klienta docelowego, gdyż wcześniej na etapie projektowania i wykonawstwa budowa pochłania większe pieniądze.

Porady dla kupujących

Większość analityków rynkowych podkreśla jednak od wielu miesięcy, że najpewniej dopiero w dwóch kolejnych latach przyjdzie nam śledzić realny spadek wartości nieruchomości, które w tej chwili są już zbyt drogie w porównaniu do oferowanego standardu. Dla osób, które marzą o własnym luksusowym i przestronnym mieszkaniu, ale nie mają odpowiednich środków finansowych na ich nabycie, zdecydowanie jest teraz najgorszy okres na podjęcie decyzji o takim zakupie.

Osoby, które mogą wstrzymać się do 2019 i 2020 roku z zakupem nieruchomości z całą pewnością będą wtedy w stanie zaoszczędzić od kilku do kilkunastu procent w wyniku prognozowanego spadku cen – zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Inwestorzy najpewniej skorygują wtedy własne oczekiwania cenowe z realiami popytu i podaży, a trwająca obecnie agresywna wojna między deweloperami rynku mieszkaniowego doprowadzi do przesycenia rynku atrakcyjnymi i konkurencyjnymi propozycjami lokali do nabycia.

Post Author: admin