Dominujące style architektoniczne w nieruchomościach

Nieruchomość to inwestycja i nawet jeśli nabywana jest z rynku wtórnego – dla nowego właściciela jest to przeważnie najważniejszy wydatek w obecnym życiu. Każdy chce więc, aby pieniądze wydane na mieszkanie czy dom nie były wyrzucone w błoto, ale żeby tak się stało, niezbędne jest bardzo wnikliwe ocenienie stanu technicznego nieruchomości, ale także zweryfikowanie pracy najróżniejszych instalacji i infrastruktury wokół nieruchomości. Dlatego tak często osoby świadome zagrożeń wynikających z przejęcia nieruchomości w złym stanie technicznym przeważnie nie podejmują się zakupu czy nawet przejścia nieruchomości bez obecności doświadczonego rzeczoznawcy czy inspektora budowlanego, który wszystko dokładnie zweryfikuje i obiektywnie oraz merytorycznie oceni stan budynku czy lokalu.

Jeśli jednak kupujący ma stuprocentową pewność, że budynek jest w dobrym stanie technicznym podobnie jak samo mieszkanie, do podjęcia decyzji najczęściej motywuje go odpowiedni standard budynku i jego architektoniczne walory. Dlatego deweloperzy jako dominujący inwestorzy na rynku budownictwa mieszkaniowego robią wszystko, aby ich biura projektowe szły z duchem czasu i odpowiednio projektowały nie tylko samą elewację budynku, ale również klatki schodowe, balustrady, tereny zielone i wszystkie rzucające się w oczy elementy infrastruktury mieszkaniowej.

Ulubione style architektoniczne

Naturalnie dominujących styli architektonicznych nie ma dzisiaj aż tak wiele, by móc się w nich pogubić. Styl skandynawski to pojęcie bardzo szerokie, w ramach którego mieści się wiele różnych materiałów i barw, ale z powodzeniem znajduje on swoją drogę nie tyko do wnętrz jako ulubiony motyw aranżacyjny. Coraz częściej architekci wielkich powierzchni i ogromnych kubatur także trzymają się tej minimalistycznej i naturalistycznej skandynawskiej stylistyki.

Rozpoznać można ją po fasadzie budynku przede wszystkim na podstawie zastosowanej kolorystyki – linie muszą być proste i czytelne, podkreślać kształty zabudowy, kolory nie mogą być zbyt jaskrawe, raczej nie spotyka się zdobień i wzorzystych dekoracji. Idealnie sprawdzają się natomiast charakterystyczne naturalne materiały skandynawskie jak drewno czy płytki gresowe udające drewniane elementy wykończenia na elewacji, a także szkło oraz delikatne metalowe czy chromowe dodatki. Ponieważ wnętrza w takim stylu wręcz obowiązkowo muszą otrzymać odpowiednią dawkę naturalnego, słonecznego światła, przeszklenia w takich nieruchomościach są zazwyczaj wielkopowierzchniowe i pozbawione zbędnych szprosów czy framug, które ograniczają widoczność i przepuszczalność okna.

Post Author: admin