Mieszkanie w stanie deweloperskim, czy z drugiej ręki – co się opłaca?

Rynek mieszkaniowy przeżywa od wielu lat swój doskonały czas. Zainteresowanie nieruchomościami stale rośnie, w szczególności w większych miastach. Wiele osób traktuje je jako inwestycję i sposób na pomnażanie swoich pieniędzy. Nieruchomości rzadko tracą na wartości i bardzo szybko się same spłacają. Można je z powodzeniem wynajmować i w ten sposób spłacać kredyt hipoteczny.

Deweloperzy stale decydują się na budowę kolejnych osiedli mieszkaniowych, ponieważ ich mieszkania sprzedają się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Często jeszcze zanim powstanie blok, wszystkie są wykupione i oczekują na właścicieli. Sporym zainteresowaniem cieszą się też mieszkania z rynku wtórnego, czyli z tak zwanej drugiej ręki. W ich przypadku można bowiem liczyć na nieco niższe ceny za metr kwadratowy powierzchni. Na którą opcję warto się zdecydować?

Zalety mieszkań deweloperskich

Każdy marzy o tym, aby wprowadzić się do nowego, jeszcze pachnącego mieszkania. Można od samego początku zaplanować je po swojemu i jeszcze w fazie projektowej nanosić własne zmiany. Najczęściej mieszkania nie mają podłóg, ani nawet parapetów, dlatego kupując taką nieruchomość trzeba liczyć się ze sporymi kosztami remontu i urządzania.

Niewątpliwym atutem takich mieszkań są osiedla, na których się znajdują. Najczęściej są to bardzo nowoczesne miejsca, odgrodzone od reszty i zamykane na pilota. Każdy może liczyć na własne miejsce postojowe i garażowe za odpowiednią dopłatą. Bywa nawet, że są to osiedla strzeżone.

Zalety mieszkań z rynku wtórnego

Rynek ten oferuje na pewno niższe ceny, niż rynek pierwotny. W zależności od konkretnego miasta można zaoszczędzić na takim zakupie od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych na metrze kwadratowym. Kolejną zaletą jest to, że nieruchomość zwykle stoi już kilka lat i wszystko, co mogło się zepsuć, zostało już naprawione. Najlepiej szukać więc mieszkania w bloku, który ma kilka lub kilkanaście lat.

Wiele osób przyznaje, że obawia się kosztów remontu takiego mieszkania z drugiej ręki. W praktyce bywa jednak bardzo różnie. Bardzo często sprzedawane są bowiem mieszkania, które są praktycznie gotowe do zamieszkania. Nie trzeba wielkich inwestycji, aby móc się wprowadzić. Zawsze trzeba to jednak zweryfikować i sprawdzić stan okien, ścian i instalacji, aby móc wyliczyć koszty ewentualnych zmian i napraw. Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest też kupno dość zniszczonego mieszkania za niewielkie pieniądze. Przy własnym nakładzie pracy i niewielkim nakładzie finansowym można takie mieszkanie szybko i skutecznie odnowić.

Post Author: admin